Zachowania na drodze w obecności pojazdu uprzywilejowanego

Obecność pojazdu uprzywilejowanego wywiera na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego obowiązki, których bezwzględnie nzależy przestrzegać, aby zadbać o wspólne bezpieczeństwo. Głównym obowiązkiem kierowców samochodów, a także kierowców motocykli oraz samych pieszych jest ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu. Niezależnie od naszego położenia na drodze powinniśmy jak najszybciej utorować bezpieczny przejazd dla karetki, radiowozu, wozu strażackiego czy innego pojazdu uprzywilejowanego, wydającego sygnały świetlne i dźwiękowe, informujące nas o trwającej akcji ratowania życia czy zapewnienia bezpieczeństwa i porządku.

Każdy kierowca powinien byc szczególnie wyczulony na obecność pojazdu uprzywilejowanego. Zgodnie z przepisami prawa ruchu drogowego należy ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu, usuwając się z jego drogi przejazdu. W tym zakresie doswolone jest zjechanie na pobocze, przystanek czy skierowanie się ku najbliższej krawędzi jezdni. W niektórych sytuacjach należy zatrzymać swój pojazd, w innych - jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest kontynuowanie jazdy, by nie dopuścić do gwałtownego hamowania karetki czy innego pojazdu uprzywilejowanego. Kierowcy powinni również mieć na uwadze to, że w terenie zabudowanym nie wolno wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego. Wyprzedzanie jest możliwe tylko poza terenem zabudowanym przy zachowaniu szczególnej ostrożności oraz pod warunkiem braku uczestnictwa pojazdu uprzywilejowanego w akcji. Wyprzedzenie lub utrudnianie przejazdu grozi wysokim mandatem oraz punktami karnymi.

Głównym obowiązkiem pieszego jest zachowanie ostrożności. W sytuacji, kiedy pieszy wciąż znajduje się na chodniku, jedyne co powinien zrobić, to odsunąć się od jezdni by samochody zjeżdżające na bok nie stanowiły dodatkowego zagrożenia. Nawet jeżeli w danej chwili pieszy ma włączone zielone światło, nie powinien wchodzić na jezdnię, by nie ryzykować własnego bezpieczeństwa, ani bezpieczeństwa kierowców pojazdów i innych uczestników ruchu. Zdarza się jednak, że w momencie pojawienia się w pobliżu karetki czy innego pojazdu uprzywilejowanego już znajduje się na pasach. W takim przypadku należy zachować spokój i jak najszybciej skierować się do bliżej położonej strony chodnika. Kategorycznie nie wolno stawać na środku jezdni ani odskakiwać w ostatniej chwili. Stosując się tych prostych zasad zapewniamy bezpieczeństwo sobie oraz innym.


Podobnie do kierowców samochodów, kierowcy motorów i rowerów mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa i zjechania z toru przejazdu karetki, radiowozu czy innego pojazdu uprzywilejowanego. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zjechanie na pobocze, a nawet pas zieleni, w taki sposób by nie utrudniać tej samej czynności innym kierowcom. W pobliżu pojazdu uprzywilejowanego motocykliści nie powinni zjeżdżać na ścieżkę rowerową, chodnik oraz przejścia dla pieszych. Absolutnie zabronione jest wymijanie i przepychanie się między pozostałymi samochodami. Wielu kierowców jednośladów nie zdaje sobie sprawy z tego jak niebezpieczna jest jazda za pojazdem uprzywilejowanym czy wymuszanie pierwszeństwa. Tak jak samochodów, motocykl może wyprzedzić pojazd uprzywilejowany tylko poza terenem zabudowany. W innych przypadkach kierowcy motocykli i rowerów powinni tak jak inni poczekać, aż pojazd uprzywilejowany odjedzie i dopiero wtedy kontynuować normalną jazdę.

Czym są pojazdy uprzywilejowane?


Potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji na temat pojazdów uprzywilejowanych? Wyjaśniamy jakie pojazdy są uprzywilejowane i jakie są ich prawa. Wszystkie podstawowe informacje na temat wyprzedzania, postępowania na drodze, a także kolizji z udziałem pojazdu uprzywilejowanego.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!