Pojazdy uprzywilejowane - podstawowe informacje
W ofercie Ośrodka Szkolenia Kierowców znajdują się kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Wyjaśnijmy sobie podstawy – czym są pojazdy uprzywilejowane i jakie możemy spotkać na drodze?
Jak możemy przeczytać w artykule drugim obowiązujęcego kodeksu drogowego:
"pojazd uprzywilejowany - pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego"
Reasumując - pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Nie powinniśmy mieć więc poważniejszych problemów z rozpoznaniem takiego pojazdu.
Kierujący pojazdem uprzywilejowanym ma prawo, przy zachowaniu szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych. Jest to możliwe TYLKO I WYŁĄCZNIE W SYTUACJACH, gdy uczestniczy:
- w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo;
- w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych;
- w realizowaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób piastujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona.
Jeżeli masz wątpliwości związane z przepisami dotyczącymi pojazdów uprzywilejowanych - nie wahaj się skontaktować z ekspertami z naszego Ośrodka Szkolenia Kierowców.
Zgodnie z artykułem 53 - według kodeksu drogowego pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
- jednostek ochrony przeciwpożarowej;
- zespołu ratownictwa medycznego;
- Policji;
- jednostki ratownictwa chemicznego;
- Straży Granicznej;
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
- Agencji Wywiadu;
- Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
- Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
- Służby Wywiadu Wojskowego;
- Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
- Służby Więziennej;
- Biura Ochrony Rządu;
- kontroli skarbowej;
- Służby Celnej;
- straży gminnych (miejskich);
- podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa górskiego;
